Co warto wiedzieć zanim zaczniesz jako wolontariusz?

Dołącz jako wolontariusz

Wolontariat to fantastyczny sposób, by dać coś od siebie społeczeństwu, rozbudować swoje CV i przy okazji poznać nowych ludzi. Ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Wiele osób boryka się z myślą o poświęcaniu swojego czasu za darmo, nawet jeśli jest to w dobrej sprawie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zaangażować się w wolontariat bez poświęcania godzin swojego czasu niemal co tydzień. Może nie jest to tradycyjny wolontariat, ale nadal możesz czynić dobro, jednocześnie dobrze się bawiąc! Jeśli myślisz o zaangażowaniu się w wolontariat lub chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach, sprawdź nasz przewodnik poniżej.

Jak znaleźć wolontariat dopasowany do siebie?

 • Zadaj sobie pytanie, co chcesz uzyskać z wolontariatu, a następnie poszukaj możliwości, które pasują do Twoich zainteresowań. Zacznij od poszukiwań online. Możesz znaleźć lokalne i krajowe strony, które wymieniają potrzeby konkretnych wolontariuszy, a także możesz znaleźć strony, które dopasują Cię do odpowiedniej organizacji i projektu.
 • Weź udział w targach wolontariatu. Te wydarzenia są świetne, aby uzyskać przegląd różnych organizacji i znaleźć sposoby, aby się zaangażować. Czasami targi wolontariatu mają także targi pracy i pozwalają na nawiązanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami lub połączenie się z rekruterami.
 • Popytaj. Zapytaj swoich przyjaciół, rodzinę i współpracowników, czy znają jakieś organizacje, które potrzebują wolontariuszy. Możesz również spróbować zapytać swoich profesorów lub doradców. Ktoś może wiedzieć o możliwościach, o których Ty nie wiedziałeś.
wolontariat zalety czemu

Dlaczego warto dołączyć do wolontariatu?

 • Pomoże Ci to zacząć. Możesz być entuzjastycznie nastawiony do wolontariatu, ale możesz nie wiedzieć, gdzie zacząć lub co możesz zrobić, aby pomóc. Organizacja wolontariacka może pomóc ci znaleźć sposób na wpasowanie się w ich misję i dać ci projekt na początek.
 • Dzięki temu możesz poznać ludzi w swojej okolicy. Wolontariat często daje szansę na poznanie nowych ludzi i nawiązanie kontaktów z innymi w Twojej społeczności, którzy dzielą Twoje zainteresowania.
 • Dzięki temu możesz zdobyć doświadczenie, które możesz wpisać do swojego CV. Wiele organizacji wolontariackich pozwoli Ci umieścić swoje działania w CV. Zdobycie doświadczenia może pomóc Ci w znalezieniu następnej pracy.
 • Możesz nauczyć się nowych umiejętności. Wiele organizacji wolontariackich daje Ci projekty, które pozwolą Ci zdobyć umiejętności w nowych dziedzinach.
 • Może pomóc Ci rozwinąć swoje umiejętności przywódcze. Wiele organizacji wolontariuszy i organizacji potrzebuje ludzi do pomocy w prowadzeniu ich działań i projektów.

Zalety wolontariatu w ośrodku

 • Zdobądź doświadczenie - Jeśli szukasz możliwości zdobycia doświadczenia, to powinieneś zostać wolontariuszem w ośrodku. Tutaj będziesz mógł zdobyć doświadczenie w prowadzeniu organizacji nonprofit i będziesz mógł rozwijać swoją karierę.
 • Pomoc innym - Jedną z najlepszych rzeczy w wolontariacie jest to, że będzie można pomóc innym.
 • Networking - Kiedy jesteś wolontariuszem, wtedy będziesz w stanie spotkać ludzi, którzy mogą pomóc ci w przyszłości.
 • Naucz się wielu umiejętności - Wolontariat pomoże Ci nauczyć się wielu umiejętności i będziesz mógł zastosować te umiejętności w swoim zawodzie, gdy zaczniesz pracować.
 • Ucz się od doświadczonych ludzi - Będziesz mógł uczyć się od doświadczonych ludzi.